Trophy Winners 2019

Kiwanis Club of Forest City-London
Rose Bowl & $1000 Award

Best Solo Performance

Joshua Lee, violin

Kiwanis Music Festival of  London
& $1,000 Award

Piano Competition

Jasmine Ryu Won Kang

Eva Bettger  Trophies

Piano Duet, Duo or Trio

Arianna and Ella Song

St. John Duo Trophy

String Duo

Tessa Duncan, Anna Klimchuk, violins

Jennifer Orchard Ensemble Trophies

 Chamber Group
3 to 6 players

YAPCA String Quartet
Sixteen Strings
Tessa Duncan, violin
Anna Klimchuk, violin
Maren Peddle, viola
Walker Shuey-Willson, cello

Leonard Morley Rose Bowl

String Ensemble

London Central S.S., Imraan Haq

Belle Air Music Trophy

Guitar Ensemble (Senior)

Sir Wilfrid Laurier S.S.,
Robert Kubica

Bob Hughes Percussion Trophy

Percussion Ensemble

Mother Teresa C.S.S., Bryan Malito

Ted Alford Memorial Trophy

Recorder Ensemble

Rick Hansen P.S., David Lee

Royal Canadian College of Organists

Church Choir/Pipe Organ

Renée Nikkel

Earle Terry Choral Memorial Trophy

Best Choir in Festival

H.B. Beal S.S., David Weaver

Earle Terry Singers Alumnae Plaque

Female S.S. Choir SSA

Medway H. S., Kathy McNaughton

Ken Fleet Trophy  + $100

Most musical S.S. Choir

Catholic Central H.S., Don Sills

Carol & Brian Strachan Trophy

Most musical Elem. Choir

Matthews Hall, Georgina Galba

Michael H. Farrow
Memorial Cup & $200 Award

Primary Choirs Grades 1-3
Music Participation Award

Masonville P. S., Sara Sanford

Cathy Clark Trophy

Elementary School
Junior Choir Grades 4-6

Westmount P.S., Leigh Walter

Kiwanis Rose Bowl Trophy

Triple Trio

Catholic Central H.S., Don Sills

Le trophée de l’association français 

French Choir

John Wise P.S., Lac-Hong Phi

Bill & Eva Bettger Trophy
& $100 Award

Primary, Junior or Youth
Church Choir

Wesley-Knox United Church
Primary Choir, Mallory Brennan

Cathy Clark Trophy

Most Musical  Elementary
School String Orchestra

Lester B. Pearson School for the Arts, Brennan Van Pelt

Bruce Richardson Trophy

Solo with Orchestral Accompaniment

See secondary trophy list

Stephen Wolsley Trophy

Chamber Orchestra

See secondary trophy list

Dr. John and Mrs. Diane Wojcik $500

Body of Work by S.S. Orchestra

Catholic Central High School, Carolyn Martinelli

Dr. John and Mrs. Diane Wojcik $500

Body of Work by S.S.Band

Oakridge Secondary School,
Deb Wales

Dr. John and Mrs. Diane Wojcik $500

Body of Work by S.S.Choir

Catholic Central High School,
Don Sills

Aussie Carter Jazzman Trophy

Solo in Stage Band

Adam Lamoureux,Tenor Saxophone

London Jazz Society Plaque

Jazz Combo

Oakridge S.S., Matthew Barby

Gary Kerhoulas Jazz Plaque

Grade 9-10 Jazz Ensemble or Stage Band

Oakridge S.S., Matthew Barby

Wesanne McKellar Memorial Trophy

Best single performance by  a Secondary School large instrumental group

No trophy

Retired Women Teachers
London-Middlesex

Speech Arts, Junior

Finn Brady

Retired Women Teachers
London-Middlesex

Speech Arts, Intermediate

Angelina FosterdelMundo

Retired Women Teachers
London-Middlesex

Speech Arts, Senior

Claire Jones-Fright

Harriet Kelly Plaque & Award

Secondary School
Music Participation

London Central Secondary School

W.C. Telfer Memorial Trophy
& Award from the Festival

Elementary School
Music Participation

Lester B. Pearson School for the Arts